doktor web sitesi, doktor web tasarım, doktor web sitesi fiyatları

Yeni bir web sitesine sahip olma zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

Muhtemelen daha önce bir web sitesi tasarımı yaptırmıştınız. Ya da aklınızda bir web sitesi hazırlama fikri var. Web sitesi fiyatlarını araştırıyorsunuz, belki de ücretsiz web sitesi kurma araçlarıyla kendi web sitesini kendisi hazırlamayı tercih edenlerdensiniz.

Web sitenizin mesajınızı iletmede size sunduğu imkanlardan tam anlamıyla memnun musunuz?

Bir web sitesine sahip olmanın ya da yeni bir web sitesi hazırlamanın zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

İçinde bulunduğumuz dönemle birlikte internet üzerinden iletişim yeni bir çağa giriyor.

Bilgiye dijital olarak ulaşma imkânı büyük ölçüde değer kazanırken, bu bilginin sunulduğu platformların modern dönemin gereklerine uyumluluğu da bir o kadar önemli hale geliyor.

Uzun zaman önce başlayan “kartvizit” web sitelerinden “iletişim ve etkileşim uzmanı web sitelerine” doğru dönüşüm artık daha da hızlandı.

İnternet sitesi kurmak dediğimiz şey şimdi, sanal bir AVM’de tuttuğumuz bir dükkanın vitrini gibi işlev görmekten biraz daha fazla şey ifade ediyor.

dunyanin ilk web sitesi Yeni bir web sitesine sahip olma zamanı geldi mi?

İlk internet sitesi böyle görünüyordu

kac internet sitesi var Yeni bir web sitesine sahip olma zamanı geldi mi?

Grafik Kaynağı: Statista

Bu sanal AVM’de binlerce kat, yüz milyonlarca irili ufaklı dükkan yer alıyor.

Yayınlanmış toplam 1,776,744,745 web sitesi bulunuyor (https://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites/)

Katlar arasında ve koridorlarda dolaşan, vitrinlere bakan, bir işini halletmeye çalışan ya da sadece eğlenmek isteyen milyarlarca insan var.

Dünyada 4,5 Milyar internet kullanıcısı bulunuyor. (https://www.internetlivestats.com/)

Bu milyarlarca insanın bir kısmı sizin de mesajınızı ulaştırmak istediğiniz hedef kitleniz, hatta potansiyel müşteri adaylarınız ve onlar her gün ortalama 8 saat boyunca bu sanal AVM’de dolaşıyor.

Türkler günde ortalama 7 saat 15 dakikasını internette geçiriyor. (https://wearesocial.com/global-digital-report-2019)

Milyonlarca web sitesi içinden sıyrılmak

Milyonlarca web sitesinin arasından sıyrılmak, doğrudan rakiplerinizin ulaştığından daha fazla kişiye ulaşmak, kendinizi ve içeriğinizi doğru ifade etmek ve hedef kitlenizle doğru biçimde etkileşime girmek için “daha fazlasını” yapmanız gerekiyor.

Neyse ki web sitelerimiz artık bizim için sadece üzerine logomuzu ve unvanımızı bastırdığımız bir kartvizit değil, aslında günümüzde bir internet sitesi tam olarak bir İsviçre çakısı işlevselliğiyle çalışıyor.

İnternet siteniz sizin için:

  • Sürekli yeni pazarlar oluşturmaya çalışan canhıraş bir pazarlamacı
  • Her zaman yeni müşteriler arayıp satışı koparan çetin bir satışçı
  • Deponuzu, stoğunuzu, tedariğinizi, zaman çizelgenizi takip eden titiz bir yardımcı
  • Tahsilatlarınızı yapıp hesaplarınızı tutan hatasız bir muhasebeci
  • Mesajınızı kitlelere duyuran yaratıcı bir halkla ilişkiler uzmanı

Peki nasıl?

Bir web sitesi bütün bunları nasıl yapıyor?

Ya da soruyu şöyle soralım; hangi web siteleri bütün bunları yapabiliyor?

İşte burası yeni bir web sitesine ihtiyacınız olup olmadığına da karar vereceğiniz yer!

Web sitem yeterince hızlı çalışıyor mu?

Her şeyin inanılmaz hızlandığı bir dönemde yaşıyoruz. Web siteniz de ışık hızında olmalı, hatta siz de ışık hızında olmalısınız.

Arama motorları 4 saniyenin üzerinde açılma hızını negatif sıralama faktörü olarak kabul ediyor. Çünkü kullanıcılar ortalama 4 saniyede açılmayan siteleri ziyaret etmekten vazgeçip sayfa yüklenmeden internet sitesini terk ediyor.

4 saniyenin üstüne çıkıldığında sayfayı terk etme oranı ortalama %50. Çok değerli, tırnaklarımızla kazıyarak sitemize girmeye ikna ettiğimiz 2 ziyaretçiden 1’ini site hızı yüzünden kaybetmek istemeyiz.

Hız sadece site açılışında değil, kullanıcı web sitenizden etkileşim beklerken de önemli bir faktör.

Bir kullanıcı web sitenize form bırakabilir, destek sisteminizi kullanarak size bir soru sorabilir, bir belge indirmek isteyebilir vs. 14 saniye. Maksimum 14 saniye içinde bir hayat belirtisi göstermezseniz ziyaretçi sizi aklından silmek için çok beklemeyecektir. İdeal reaksiyon süresi ise sadece 6 saniye.

İnternet sitesi tasarımım
mobil uyumlu mu?

Web siteniz tüm tarayıcılar ve ekran çözünürlükleri için doğru şekilde çalışıyor mu?

Mobil cihaz teknolojisinin sürekli gelişimi, mobile olan talep ile birlikte 2019 itibariyle internet gezintilerinin yarısı mobil cihazlardan gerçekleşiyor. Sosyal medya gibi bazı alanlar için bu rakam %80’lerin de üzerinde.

Mobil cihaz kullanım yüzdesi artmaya devam edecek, masaüstüne dönüş yok. Bu, artık web sitelerini eskisi gibi bilgisayar ekranları için değil mobil cihazlar için tasarlamalıyız anlamına geliyor.

mobil masaüstü nün pazar payini gecti 1 Yeni bir web sitesine sahip olma zamanı geldi mi?

Grafik Kaynağı: Statista

Grafik Kaynağı: Pixabay

Web sitem güvenli mi?

Güvenlik web’de artık kapsamı bundan daha geniş bir kavram.

İnternet dünyası bilginin en değerli meta olduğunu keşfettiğinden beri ticareti en çok yapılan şey kişisel verilerimiz. Kimi platformlar açıkça bizim rızamızla kişisel bilgilerimizi toplayıp işliyor. Kimileri de rızamız dışında.

Bu ortam çoğu bilinçli internet kullanıcısı için korkutucuyken, siz de web sitenizde maksimum güvenlik sağlamalı ve ziyaretçilerinizi koruduğunuzu onlara ispatlamalısınız.

Web sitesi içeriğim kullanıcı odaklı mı?

Arama motorlarının karmakarışık bir sürü algoritmayla ulaşmaya çalıştığı kutsal kase aslında çok basit; “Arama yapanı, kullanıcı odaklı, tatmin edici içerikle buluşturmak.”.

Web sitesinin çok basit bir ürünü satmak, kolayca tarif edilebilecek bir hizmeti sunmak, karmaşık bir mesaj iletmek ya da sadece kendini ifade etme amacıyla hazırlanması bir şeyi değiştirmez. Uzun vadeli ve sürdürülebilir başarı istiyorsanız içeriğinizi kullanıcılarınızın gözünden görerek gözden geçirmelisiniz. Sizin kolayca anladığınız, çok basit gördüğünüz birçok kavram ve terim sizin kadar konuya hâkim olmayan kullanıcılarınız için aynı şekilde anlaşılır olmayabilir. Arama motorunu manipüle etme amacıyla hazırlanmış ve kullanıcıya hiçbir yarar sağlamayan tıklama tuzağı içerikleri hiç saymıyorum bile. Ülkemizin güzide günlük gazetelerinin hepsinin web sitesinde bu kötü örneklerden tonla bulabilirsiniz.

Web sitesi içeriği ister yazılı ister multimedya olsun temel hedefi şu olmalı; “Kullanıcı odaklı, arama motoru uyumlu.”

Sakın ha! Tersi değil!

Web tasarımım kullanıcı dostu mu?

İnternet sitesinde tasarım, işlevselliğin estetikle birleşmeye çabaladığı bir alan.

Aşırı basit bir yapı kullanıcıyı psikolojik açıdan cezbetmeyebilir ve sunduğunuz şey ne kadar değerli olursa olsun karşılığını göremeyebilir. Öte yandan çok basit bir şeyi sunmak için her tarafında grafikler uçuşan bir web sitesi de çok sağlıklı olmayacaktır. “Web sitenizi ilk kez ziyaret eden ortalama bir internet kullanıcısının deneyimi”ni yeniden canlandırmalısınız. Bu ziyaretçi site içinde sunulan bir bilgiyi ararken çile çekmemeli. Fiyata ulaşması, sepete eklemesi, bilgilerini girmesi, yazıyı okuması, her ne fonksiyon sunuyorsanız onu yapması basit olmalı. Bir konuyu tek bir sayfada çözebiliyorsak, neden adres ve fatura bilgilerini almak ya da randevusunu tamamlatmak için ziyaretçiye 18 sayfa atlatalım?

kullanici dostu tasarim ux design Yeni bir web sitesine sahip olma zamanı geldi mi?

Grafik Kaynağı: Pixabay

Grafik Kaynağı: Pixabay

Web sitemin teknolojisi güncel mi?

Her şey değişir. Teknolojiler doğar, ölür ya da yerini daha işlevsel olana bırakır.

İnternetin keşfinden sonra da bu süreç hiç duraklamadı. Disk teknolojileri, veri saklama biçimleri, veri aktarma biçimleri, veriyi ele alma tarzı ve diğer her şey sürekli değişim gösteriyor. Web sitenizin sahip olduğu teknolojik altyapı için önemli olan esnek, güvenilir ve uyarlanabilir olmasıdır. Ortalama 5 yılda bir kökten değişen teknolojiyle birlikte siz de her şeyi sil baştan yapmak istemezsiniz.

İnternet sitemin yazılım altyapısı güncellenebilir, esnek ve uyumlu mu?

Her şey değişir. Yazılım dilleri sürekli evrimleşir.

Web sitenizde kullanılan yazılım teknolojileri döneme ayak uydurabilecek yapıda ve değişimlerle, gelişim ve büyümeye sürekli uyum sağlayabilecek bir esneklikte olmalı. Her gün 2-3 tane siparişi işlemek için insan gücü yetebilecekken bu rakam yüzlere, binlere ulaştığında süreci otomatikleştirmeniz gerekecek. Web sitemizin altyapısı buna uygun değil, olduğu gibi değiştirdiniz. Peki sonrasında CRM ile entegre etmek, muhasebe ve stok yönetimini bağlamak, ziyaretçi kayıtlarını toplamak gibi başka bir ihtiyaç doğduğunda ne yapacağız? İyi bir web sitesi bütün bu işleri halihazırda sürdüren yazılımlarla iletişim kurabilir ve onlarla çalışabilir.

code 820275 1280 Yeni bir web sitesine sahip olma zamanı geldi mi?

Grafik Kaynağı: Pixabay

Aslında daha fazla soru var ama temelde bütün bu cevapları olumlu karşılayan bir web sitesi, arkasında doğru bir organizasyonla büyük başarılar elde edebilir. İnternet fırsatlar açısından büyüklerle küçüklerin eşitlenebildiği bir alan. Doğru fikre sahipseniz, doğru işi yapıyorsanız ve doğru şekilde sunuyorsanız karşılığını mutlaka bulacaktır.

Biz Sağlık Ajans’ta iş ve iletişim üzerine konuşmayı seviyoruz. Herhangi bir konuda bilgi, destek ya da farklı bir görüşe ihtiyaç duyarsanız iletişim kurmaktan çekinmeyin.

İLETİŞİM
DNA’MIZDA VAR.

PROJENİ ANLAT!